Od dziś można składać wnioski o 500 Plus

Program "Rodzina 500 Plus" wystartował. Od dziś można już składać wnioski o świadczenie, możliwości w tym zakresie jest kilka. Wniosek można wysłać pocztą lub złożyć online za pomocą portalu Empatia, PUE ZUS, ePUAP lub za pomocą bankowości elektronicznej.

Jak zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska resort dołożył starań, by system Empatia poradził sobie przy zwiększonym przesyłaniem wniosków, obciążeniu.

Do programu włączyło się 21 banków nie licząc banków spółdzielczych. Minister Rafalska podkreśliła, że nie spodziewała się tak dużego zainteresowania świata finansów programem.

Banki umożliwią elektroniczne składanie wniosków. Wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek podkreśla w rozmowie z IAR, że, usprawni to funkcjonowanie programu Rodzina 500 Plus w pierwszym, trudnym etapie. Będzie też dla banków bardzo dobrą wizytówką. Prezes Groszek wyraził przekonanie, że banki wypełnią swoje zadanie bardzo dobrze.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest bezpłatny. Przy składaniu wniosku nie będzie wymagany skrócony odpis aktu urodzenia dziecka ani akt małżeństwa.

Rodzice i opiekunowie na złożenie wniosku mają trzy miesiące. Jeśli zrobią to do 1 lipca włącznie otrzymają wyrównanie od 1 kwietnia.

Rodzina 500 plus to program przewidujący wypłatę 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach otrzymają też pieniądze na pierwsze dziecko. Z szacunków resortu rodziny wynika, że w całym kraju programem zostanie objętych 2 miliony 700 tysięcy rodzin, wychowujących 3 miliony 700 tysięcy dzieci.

źródło: onet.biz

aktualizacja (RP) 01.04.2016

« wróć

projekt i wykonanie: nexis.pl